Розвиваємо просторове мислення та логіку
Знайомити дітей з геометричними фігурами можна вже з найменшого віку. Ми підібрали для вас найбільш повну добірку ігор з якими дитина не просто вивчить геометричні фігури, а і розвине просторове мислення та логіку.
Ігри з дерев’яними фігурками.
В магазинах існує велика кількість комплектів з геометричними фігурами, як пластмасових так і дерев’яних. В деяких присутні лише основні форми (коло, квадрат, трикутник, прямокутник), а в деяких і додаткові, складніші (ромб, трапеція, паралелограм…) Краще брати комплекти ігор, де однотипних фігур за кольором і за формою декілька – це дає можливість вигадувати більшу кількість ігор.
Маючи всього лише комплект фігур де є 6 типів фігур, які представлені 5-ма різними кольорами, можна грати в такі ігри:
1. Знайди фігуру. Завдання для тих, хто починає знайомитися з геометричними фігурами. Із запропонованих фігур знайти зазначену (для різного віку і рівня розвитку кількість фігур різна).
2. Знайди однакові фігури. Гра з парними геометричними фігурами. Спочатку це повинні бути по дві пари різних фігур однакового кольору. Після того, як дитина навчиться добре впізнавати фігури, гру можна ускладнити, запропонувавши знайти однакові фігури, але різного кольору.
3. Що змінилося. Пропонується кілька фігур (в залежності від віку дитини), наприклад, коло і квадрат (для 2-2,5 років). Потім одну фігуру замінюємо, наприклад коло замінюємо квадратом і питаємо: “Що змінилося?”. Щоб ще полегшити завдання, можна взагалі прибрати одну фігуру. На першому етапі краще, якщо фігури будуть однакового кольору. У міру дорослішання дитини пропонуємо більшу кількість фігур, а також фігури різних кольорів. Наприклад: синє коло, жовтий квадрат – замінюємо синє коло на жовте коло або жовтий квадрат на трикутник.
4. Логічні ряди. Назви відсутню фігуру. На двох різних полях пропонуємо кілька геометричних фігур, але на одному на одну фігуру менше. На першому етапі нехай фігури розташовуються в однаковій послідовності і їх буде мало. У міру розвитку малюка, послідовність міняємо на хаотичну, а фігур може бути більше.
5. Логічні ряди. Продовж ряд. Це завдання підійде для діток від 3 років. Тут вони підсумовують ті знання, які отримали раніше і готові застосовувати. В ряд в два цикла вибудовуємо фігури, пропускаючи одну останню. Просимо дитину допомогти знайти потрібну фігуру. Наприклад: коло, квадрат, трикутник, коло?
6. На який предмет схожа? Ця вправа допоможе розвинути образне мислення. Запропонуйте малюкові пофантазувати і назвати предмети, які максимально наближені за формою до цієї фігури. Намалюйте їх і виріжте. Наприклад: квадрат – вікно або екран телевізора; коло – сонечко, круглий акваріум, м’яч, повітряна кулька; трикутник – ковпак, косинка, пірамідка.
7. Склади предмет з фігур за зразком. Така гра допоможе розвинути увагу, логічне і творче мислення. Запропонуйте дитині кілька предметів, зроблених з геометричних фігур. Нехай вона повторить за вашим зразком. Для дітей молодшого віку вибирайте найпростіші предмети. (Наприклад, будиночок може бути тільки з двох частин – квадрата і трикутника)
8. Гра «Чарівний мішечок» добре знайома дошкільнятам. У мішечку знаходяться різні геометричні фігури. Дитина обстежує їх, обмацує і називає фігуру яку хоче показати. Ускладнити завдання можна, якщо ведучий дає завдання знайти в мішечку якусь конкретну фігуру. При цьому дитина послідовно обстежує кілька фігур, поки не знайде потрібну. Цей варіант завдання виконується повільніше. Тому доцільно, щоб чарівний мішечок був у кожної дитини.
9. Гра «Знайди предмет такої ж форми»
Дорослий показує дитині одну з фігур, наприклад, коло. Дитина повинна назвати предмет такої ж форми.
Дорослий показує дитині одну з фігур, наприклад, коло. Дитина повинна назвати предмет такої ж форми.
Ще одна проста у використанні, але дуже ефективна, яскрава гра – “Геометрична Абетка”, граючись якою, можна не тільки вивчити фігури, але і кольори, а також вдосконалити увагу, пам’ять, розвивати мислення і фантазію, отримати навички конструювання!
- у грі деталі кріпляться за допомогою липучок, що неодмінно сподобається діткам вже з 6 місяців.
- в ній два поля для гри, одне з яких повністю заламіноване і пролитий сік чи вода не зашкодять грі. Інше поле з фетрової тканини, на яке можна кріпити фігури, з яких не складно зробити потяг, будинок, дерево, машину і багато різних зображень.
- з цією грою малюки можуть познайомитись не тільки з фігурами, а й з кольорами та навчитись рахувати.
Чудове відкриття 2017 року серед розвиваючих ігор!
Ігри з блоками Дьенеша знайомлять дітей з формою, кольором і розміром об’єктів, з математичними уявленнями і початковими знаннями з інформатики.
Придбати блоки Дьенеша варто тим батькам, які хочуть розвинути у своїх дітей логічне і аналітичне мислення (аналіз, порівняння, класифікація, узагальнення), творчі здібності, а також сприймання, пам’ять, увагу і уяву.
Ігри, в які можна грати з блоками можете переглянути тут
Прибрати ці блоки можна також в магазині ToysDytpsyholog
Геометрична мозаїка – це набір фігур різних форм та розмірів. В ній можуть бути не обов’язково фігури правильної форми, часто це різноманітні абстрактні фігурки.
За допомогою геометричної мозаїки дитина навчиться добре розрізняти форми і кольори, праву і ліву сторони, складати малюнки за зразком і задумом і т.д.
В комплект до мозаїки часто додаються схеми-шаблони, дивлячись на які дитина складає образи. Це можуть бути як абстрактні зображення (узори), так і конкретні – цифри, букви…
Звичайно, ви і самі можете вигадувати різні малюнки – це ще більше розвиває просторову уяву.
В магазині ToysDytpsyholog можна придбати дерев’яну мозаїку з готовими схемами.
Геоборд (математичний планшет) – це багатофункціональна геометрична дошка для конструювання плоских зображень.
Геоборд складається з плоского поля і штирів, розташованих на полі рівновіддалено один від одного по горизонталі та вертикалі. Для роботи з геобордом також потрібні гумки – це можуть бути звичайні латексні канцелярські або тонкі кольорові для волосся.
Одягаючи гумку на два штирі, можна отримати пряму лінію, на три – трикутник, на чотири – квадрат. З ліній і фігур можна створювати різні зображення, що просто неможливо не використовувати в іграх і навчанні дітей.
Як грати з геобордом та де його купити можете переглянути тут.
Ігри з паличками для лічби.
З усього різноманіття математичних ігор найбільш прийнятні в старшому дошкільному віці (5-7 років) головоломки з паличками (можна використовувати сірники без сірки). Їх називають завданнями на кмітливість геометричного характеру, так як в ході рішення, як правило, йде перетворення одних фігур в інші, а не тільки зміна їх кількості. У дошкільному віці використовуються найпростіші головоломки чи завдання.
Разом з дитиною складаємо за допомогою паличок на площині столу різноманітні геометричні фігури.
Крім того, можна скласти з паличок і предметні зображення: будинки, кораблики, нескладні споруди, предмети меблів, обговоривши при цьому на які геометричні фігури схожі дані предмети.
Комментарии
Отправить комментарий